Brojne delegacije i građani obišli su šehidsko mezarje “Kovači” i mezar prvog predsjednika Republike Bosne i Hercegovine Alije Izetbegovića, kao i spomen-obilježje ubijenoj djeci opkoljenog Sarajeva 92. – 95., spomen-obilježje ubijenim policajcima u Velikom parku i spomen-park Vraca.
Ispred Vječne vatre i na Šehidskom mezarju “Kovači” članovi Predsjedništva BiH Denis Bećirović i Željko Komšić, delegacija Grada Sarajeva predvođena gradonačelnicom Benjaminom Karić, premijer KS Nihad Uk, kantonalni ministri, načelnici, predstavnici udruženja i građani odali su počast svim onima koji su dali živote za odbranu Sarajeva i BiH.
Obilježavanje Dana grada Sarajeva: “Slavimo ljepotu Sarajeva, našu raznolikost i mir” Video: Vijesti.ba
Posted by Vijesti.ba on Subota, 6. april 2024.
“Svim mojim dragim Sarajkama i Sarajlijama i svim onim koji u srcu nose ovaj prekrasni grad, želim od srca čestitati ovaj dan. Danas slavimo ljepotu ovog grada, našu raznolikost, mir, ali i sve one dobre ljude Sarajeva”, rekla je gradonačelnica Karić, te nastavila:
“Želim da ovogodišnja poruka proslave Dana grada bude da ovaj grad moramo kontinuirano uljepšavati, raditi projekte za mlade ljude, osvježavati infrastrukturu… Ovaj grad je kao lijepa djevojka, treba ga samo malo urediti da zablista punim sjajem. Zato radimo, gradimo i stvarajmo bolju i ljepšu budućnost za sve one koji žive, rade i odgajaju svoju djecu u našem voljenom gradu”, kazala je Karić.
Karić: Sarajevo je kao lijepa djevojka, treba ga malo urediti da potpuno zablista
Posted by Vijesti.ba on Subota, 6. april 2024.
Prije 79 godina, 6. aprila 1945, Sarajevo je oslobođeno od okupacije nacističke Njemačke tokom Drugog svjetskog rata. Isti datum, 47 godina kasnije, 6. april 1992. simbolizira prve dane opsade Sarajeva tokom agresije na Bosnu i Hercegovinu.
Podsjetimo, 6. aprila Sarajevo je doživjelo dva rata i jedno oslobođenje. 1941. godine napadom njemačkih aviona na aerodrom Rajlovac, i Sarajevo je ušlo u Drugi svjetski rat. Sarajevo se našlo u sastavu ustaške NDH, a faktički pod njemačkom okupacijom. Na isti taj datum, 6. aprila 1945. godine, Sarajevo je, nakon četvorogodišnje okupacije, oslobođeno od fašizma. Nakon žestokih borbi partizanske jedinice slomile su otpor Nijemaca i pripadnika NDH i Sarajevo je oslobođeno. U antifašističkoj borbi od 1941. godine do 1945. godine, 10.961 građan Sarajeva dalo je svoje živote.
Istog datuma 1992. godine, tadašnja JNA i paravojne formacije srpskih ekstremista, kasnije Vojska Republike Srpske, počele su potpunu opsadu Sarajeva. Od početka agresije i opsade pa do 31. jula 1995. godine u Sarajevu je ubijeno 11.541 civil, od kojih 1.601 dijete.
Također, 6. aprila 1992. godine, tadašnja Evropska zajednica priznala Republiku Bosnu i Hercegovinu kao nezavisnu državu.
(Vijesti.ba)
IZVOR