Guterres je započeo svoj govor izjavom da se u nedjelju navršava šest mjeseci otkako je Hamas pokrenuo svoje “odvratne terorističke” napade u Izraelu, te je naveo da je 7. oktobar “dan bola za Izrael i svijet” i naveo da želi za “hladnokrvno” ubijenim ljudima.
“Sreo sam se sa mnogim članovima porodica zarobljenih, pa čak i sa samim bivšim taocima. Svaki dan nosim sa sobom njihovu muku, neizvjesnost i duboku bol”, rekao je on.
Zatim se osvrnuo na rat koji je Izrael pokrenuo nakon ovog napada. Rekao je da je tokom posljednjih šest mjeseci izraelska vojna kampanja donijela “nemilosrdnu smrt i uništenje” Palestincima u Gazi.
“Životi su uništeni. Poštovanje međunarodnog humanitarnog prava je srozano”, rekao je on, te podcrtao: “Ništa ne može opravdati kolektivno kažnjavanje palestinskog naroda.”
Rekao je da je tokom posjete prijelazu Rafah prije 10 dana sreo sam veterane humanitarne grupe koji su mu rekli da kriza i patnja u Gazi nisu slični nijednoj koju su ikada vidjeli, te je napomenuo da se dugi redovi kamiona koji nose pomoć suočavaju sa mnogim preprekama.
“Više od polovine stanovništva – preko milion ljudi – suočava se sa katastrofalnom glađu. Djeca u Gazi danas umiru zbog nedostatka hrane i vode. Ovo je neshvatljivo i potpuno se moglo izbjeći”, rekao je on.
Guterres je istakao da je “duboko uznemiren” izvještajima da kampanja bombardovanja izraelske vojske uključuje umjetnu inteligenciju kao alat za identifikaciju ciljeva, posebno u gusto naseljenim stambenim područjima, što rezultira visokim nivoom civilnih žrtava.
“Nijedan dio odluka o životu i smrti koji utiču na cijele porodice ne bi trebao biti delegiran hladnom proračunu algoritama“, rekao je on.
Nazvao rat u Gazi najsmrtonosnijim među sukobima u smislu brzine, razmjera i nehumane žestine za civile, humanitarne radnike, novinare, zdravstvene radnike i osoblje UN-a.
Zatim je iznio podatak da je ubijeno oko 196 humanitarnih radnika, uključujući više od 175 pripadnika UN-a.
Guterres je također komentarisao zabranu pristupa novinarima u Gazi.
“Informacijski rat je dodao traumi – zamagljivanje činjenica i prebacivanje krivice. Uskraćivanje ulaska međunarodnim novinarima u Gazu omogućava procvat dezinformacija i lažnih narativa”, naveo je Guterres.
Komentarišući izraelsko priznanje da je “greškom” ubijeno sedam humanitarnih radnika WCK-a, Gutterres je rekao: “Suštinski problem nije ko je napravio greške, već postojeće vojne procedure koje omogućavaju da se te greške iznova i iznova umnožavaju”.
“Ispravljanje tih grešaka zahtijeva nezavisne istrage i značajne promjene na terenu“, dodao je on.
Guterres je rekao da je izraelska vlada obavijestila UN o svojoj namjeri da dozvoli distribuciju veće humanitarne pomoći u Gazi.
“Iskreno se nadam da će se ove namjere efikasno i brzo materijalizirati jer je situacija u Gazi apsolutno očajna“, naveo je on, pozivajući na “istinsku promjenu paradigme“.
Rekao je da UN ne znaju koje će mjere biti objavljene u vezi sa otvaranjem prelaza Erez, prenosi Al Jazeera.
“Nije dovoljno imati razbacane mjere, potrebna nam je promjena paradigme. Vidjet ćemo da li će doći i nakon toga ćemo [procijeniti situaciju]”, rekao je on.
Guterres je završio svoj govor apelom za “hitan humanitarni prekid vatre, bezuslovno oslobađanje svih zarobljenika, zaštitu civila i nesmetanu dostavu humanitarne pomoći”.
Podcrtao je da bi neispunjavanje zahtjeva Vijeća sigurnosti, koje je prošle sedmice zahtijevalo hitan prekid vatre, bilo “neoprostivo”.
“Šest meseci kasnije, mi smo na ivici: masovne gladi; regionalnog sukoba; potpunog gubitka vjere u globalne standarde i norme”, rekao je on.
“Vrijeme je da se odmaknemo od te ivice – da utišamo puške – da ublažimo užasnu patnju – i da zaustavimo potencijalnu glad prije nego što bude prekasno”, dodao je.
(Vijesti.ba)
IZVOR