Broj pogubljenja u 2023. najviši je od 2015. i bilježi porast od 48 posto u usporedbi s 2022. i 172 posto u usporedbi s 2021., kaže Amnesty koji poziva međunarodnu zajednicu da poduzme mjere kako bi se “zaustavio užasan val pogubljenja”.
U saopćenju se dodaje da je od početka ove godine obavljeno 95 egzekucija. “Iranske vlasti su pooštrile smrtnu kaznu s ciljem širenja straha među stanovništvom i jačanja vlasti, nakon protesta Žena, život, sloboda”, optužuje Amnesty. Val prosvjeda potresao je Iran mjesecima nakon smrti u pritvoru mlade iranske Kurdkinje Mahse Amini u rujnu 2022., koju je uhitila moralna policija zbog nepoštivanja strogih pravila odijevanja.
Devet osoba je pogubljeno u vezi s tim ustankom, prema nevladinoj organizaciji. “U nedostatku snažnog globalnog odgovora, iranske vlasti će se osjećati ovlaštene nekažnjeno pogubiti još hiljade ljudi u godinama koje dolaze”, kaže Diana Eltahawy, zamjenica regionalnog direktora za Bliski istok u priopćenju.
Primjećujući “zapanjujući porast” pogubljenja povezanih s drogom, Amnesty, za kojeg su iranski zatvori postali “mjesta masakra”, osuđuje “ubilačku politiku Islamske Republike protiv droge”.
Naglašava i da je 2023. godinu “obilježilo šokantno intenziviranje primjene smrtne kazne nad maloljetnim prijestupnicima, s egzekucijom 17-godišnjeg mladića i četvero mladih osuđenih za zločine počinjene u dobi do 18 godina”, napominje organizacija. Pogubljenja u Iranu vrše se najčešće vješanjem, ponekad i javnim.
(Vijesti.ba/HINA)
IZVOR