Dobrovoljnu evropsku diplomu dodjeljivalo bi zajednički nekoliko univerziteta iz različitih zemalja ili eventualno evropska pravna osoba koju bi osnovala ti univerziteti. Time se želi zadržati i privući mlade talente unutar Evropske unije i izvan nje.
Riječ je o prijedlogu o dobrovoljnom sudjelovanju budući da EU nema gotovo nikakvih ovlasti u području obrazovanja.
“To je ponuda, a ne prijetnja nacionalnim ovlastima u području obrazovanja”, rekao je potpredsjednik Komisije Margaritis Schinas.
U okviru paketa o visokom obrazovanju, Komisija je osim nacrta za evropsku diplomu, predstavila i dvije preporuke: o evropskom sistemu osiguranja kvalitete i priznavanja kvalitete u visokom obrazovanju te preporuku o privlačnim i održivim karijerama u visokom obrazovanju.
“Naša je vizija učiniti evropsko visoko obrazovanje još konkurentnijim i povezanijim te osigurati mjesto Evrope u globalnoj utrci za talentima”, rekla je povjerenica za inovacije, istraživanje, kulturu, obrazovanje i mlade Iliana Ivanova.
Komisija predlaže konkretan put suradnje između država članica EU-a i sektora visokog obrazovanja u cilju stvaranja evropske diplome koja bi se automatski priznavala diljem EU-a. S obzirom na raznolikost evropskih sustava visokog obrazovanja diljem Europe, Komisija predlaže postupan pristup za države članice prema evropskoj diplomi.
Najmanje dva univerziteta iz različitih država članica moralo bi sudjelovati u zajedničkom programu da bi mogli izdavati evropske diplome.
Potpredsjednik Schinas i povjerenica Ivanova ističu da ovdje nije riječ o stvaranju “elitističkog programa”, nego o mogućnosti otvorenu svima, privatnim i državnim univerzitetima.
“Za nekoliko godina, evropska diploma naći će svoje mjesto pored velikih evropskih dostignuća – šengenskog prostora, programa za razmjenu studenata Erasmus, jedinstvenog tržišta i eura”, rekao je Schinas.
(Vijesti.ba/HINA)
IZVOR