Japanska vlada odobrila je plan prodaje borbenih aviona nove generacije dugim državama, koje razvija sa Italijom i Velikom Britanijom.
Ova odluka je sporna zbog principa miroljubivosti, na koji se Tokio poziva poslije Drugog svjetskog rata, ali će pomoći Japanu da izgradi vojnu industriju i dobije ulogu u globalnoj bezbjednosti.
Vlada je takođe odobrila reviziju pravila transfera vojne opreme i tehnologije kako bi omogućila prodaju smrtonosnih oružja drugim, nepartnerskim državama.
Glavni sekretar kabineta Jošimasa Hajaši izjavio je da su ove promene neophodne s obzirom na bezbjednosno okruženje te države, ali je istakao da se time ne mijenjaju pacifistički principi Japana, prenosi Tanjug.
Japan je u prethodnom periodu počeo da napušta politiku ograničavanja vojnog izvoza, usljed porasta regionalnih i globalnih tenzija, posebno sa susjednom Kinom.
Ovim potezom, Japan će moći da zamijeni stare američke letjelice F-2, novim letjelicama zajedničke proizvodnje sa Italijom i Velikom Britanijom u sklopu programa “Oluja”.
Zbog kritika političkih protivnika i zabrinutosti javnosti, Kišidina vlada je za sada ograničila izvoz zajednički proizvedenog smrtonosnog oružja na 15 država s kojima Japan ima odbrambena partnerstva, i obećala da to oružje neće biti korišćeno u aktivnim ratovima.
Nakon Drugog svjetskog rata Japan ima tradicionalnu politiku mira, ali je zbog rasta tenzija s Kinom, kao i rata Rusije protiv Ukrajine, počela sve više da ulaže u odbranu, s planom da u doglednoj budućnosti postane jedan od najvažnijih faktora regionalne bezbjednosti.
(Vijesti.ba)
IZVOR