Ritualnim paljenjem lomače na kojoj simbolično uništavaju sve ono što je loše i donošenjem svjetlosti i toplote nakon hladne i mračne zime Indijci obilježavaju novi početak, vrijeme u kojem treba raditi na porušenim odnosima i okrenuti novi list.
Pretežno slavljen u južnoj Aziji, Holi je prepoznat kao najživopisniji i najradosniji festival u Indiji.
Pripremaju se bogate gozbe tradicionalnih jela i proslavlja u krugu porodice i prijatelja nakon čega se preliva na prepune ulice i kolektivno slavlje tokom kog se ljudi međusobno prskaju bojama kako bi prizvali dobru žetvu.
Crvena boja, kojom tokom festivala oni koji proslavljaju farbaju sve koje sretnu, simbolizuje ljubav i plodnost, žuta je boja kurkume, začina koji potiče iz Indije i koji se koristi kao prirodni lijek, plava predstavlja hinduističkog Boga Krišnu, a zelena je nove početke.
Na trpezi se nađu gujiia (prženi slatkiš sa suvim voćem), dahi bhalla (jelo od jogurta ukrašeno slanim čatnijem) i lassi (ohlađeno, osvježavajuće piće od jogurta).
Proslave traju čitavu nedjelju, škole ne rade jer su i djeca učesnici festivala a odrasli piju bhang, opojni napitak napravljeo od lišća i cvijeća kanabisa pomiješanog sa mlijekom.
Pošto se proslavlja u krugu porodice, tokom dana festivala veliki broj Indijaca putuje u svoja rodna mjesta ali manifestacija privlači i veliki broj turista. Uoči festivala tržnice i tezge prepune su bojama, cvijećem i konfetama.
Holi se ne slavi samo u Indiji. Imigranti iz Indije u zemlje kao što su Velika Britanija, SAD, Kanada ili Australija slave isto u svojim novim domovinama.
Las Vegas takođe organizuje Holi festival na kome nastupaju DJ-vi, vježba se joga, priprema tradicionalna hrana, sve to uz puno boja. Australija održava mnoge proslave Holija širom zemlje zbog velikog prisustva indijske dijaspore, posebno u Melburnu.
(Vijesti.ba)
IZVOR