Podsjetimo, na dnevnom redu se našao zahtjev Predstavničkog doma državnog parlamenta da se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH razmatra po hitnom postupku.
Prijedlog zakona, nije imao podršku da se razmatra u hitnoj proceduri, te će se razmatrati u redovnoj proceduri.
Za razmatranje zakona u hitnoj proceduri Klub bošnjaka je glasno jednoglasno, dok su klubovi Srba i Hrvata bili protiv. Izuzev Zlatka Miletića koji je bio suzdržan, a Želimir Nešković je napustio sjednicu jer se njegov prijedlog zakona nije našao na dnevnom redu.
Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, Sredoje Nović (SNSD) je poručio u svom izlaganju “da nije realno da se ovaj zakon usvoji na današnjoj sjednici.”
Delegat Ilija Cvitanović (HDZ 1990) je poručio da je potrebno “u potpunosti promijeniti Izborni zakon, jer je dosadašnji zakon pretrpio promjene u čak 60% svog originalnog teksta”.
Dok je Šefik Džaferović jasno poručio da “ako danas ne bude donesen ovaj zakon, pozivam Visokog predstavnika da nametne Izborni zakon.”
Upravo ovaj zakon, odnosno njegovo obaranje na Domu naroda, prije par dana su predstavnici SNSD-a su predstavili kao svojevrsni test dogovora iz Laktaša.
Podsjetimo, na dnevnom redu se našao zahtjev Predstavničkog doma državnog parlamenta da se Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH razmatra po hitnom postupku.
Predstavnički dom je krajem decembra prošle godine, po hitnom postupku, usvojio taj zakon.
Kao razlog za njegovo donošenje navedena je potreba za unapređenjem integriteta izbornog procesa u BiH, osiguravanje uslova za fer i korektne izbore i vraćanje povjerenja građanima u izborni proces, što bi glasače motiviralo i na veću izlaznost.
Između ostalog, ovaj zakon najavljuje primjenu novih tehnologija u izbornom procesu, elektronsku identifikaciju birača na osnovu otiska prsta, skeniranje glasačkih listića i brojanje glasova elektronskim putem, radi sprečavanja nepravilnosti primijećenih u prethodnim izbornim ciklusima, kako su naveli predlagači.
(Vijesti.ba)