Tužilaštvo BiH pokrenulo je istragu protiv državne Komisije za koncesije, jer ova Komisija nije provela odluku Ustavnog suda BiH koja se tiče gradnje tri hidroelektrane na rijeci Drini.
Istovremeno, Sud BiH donio je presudu u upravnom postupku, protiv Komisije za koncesije po tužbi jednog od članova, Mensura Šehagića. Sporno je izdavanje koncesija između BiH i jednog njenog entiteta – Republike Srpske, a radi se o zajedničkom projektu Republike Srpske i Srbije vrijednom oko 520 miliona eura u okviru kojeg je većinski vlasnik Srbija, prenosi BHT.
Ustavni sud Bosne i Hercegovine podnio je prijavu Državnom tužilaštvu, nakon što Komisija za koncesije BiH nije provela njihovu odluku koja se tiče gradnje tri hidroelektrane na rijeci Drini.
Nakon što je utvrdio da postoje pravne dileme, Ustavni sud je 2021. godine naložio Komisiji za koncesije BiH da u roku od tri mjeseca riješi spor. Kada Komisija to nije uradila u predviđenom roku, dobila je još šest mjeseci da problem riješi. No, ni tada nisu riješili problem. Dodatni problem je što nisu imenovani novi članovi Komisije, koja više od godinu ne zasjeda.
Neprovođenje odluka Ustavnog suda BiH vezano je za agendu koja dolazi iz Republike Srpske o karatkeru i statusu BiH, odnosno o tvrdnji da ne postoji državna imovina, te da nema ni potrebe da postoji državna Komisija za koncesije, smatra stručnjak za pitanja državne imovine Muharem Cero.
“Ako isključimo mogućnost trgovanja na političkom buvljaku sa ovom pričom sasvim je izvjesno da izdata koncesija, način izdavanja koncesije Republike Srpske i uvođenje susjedne Republike Srbije u vlasničke odnose, većinske u korist Srbije, ne podržava Ustav BiH jer se radi o mređunarodnom sporazumu, a entiteti nemaju međunarodni subjektivite”, kaže Cero.
(Vijesti.ba)