Kao i Vladu FBIH, da prilikom konačnog usvajanja Budžeta FBIH za 2024. godinu planiraju stalnu budžetsku stavku – Izrada višetomnog Rječnika bosanskog jezika u minimalnom iznosu od 30.000,00 KM.
Ovaj zahtjev VKBI je na vrijeme uputio premijeru Federacije BiH gosp. Nikšiću i resornoj ministrici za nauku i obrazovanje prof. Jasni Duraković, međutim nismo dobili nikakav odgovor, pa ostaje nejasno da li će Federacija BIH podržati ovaj projekat odnosno da li je Vlada FBIH u dostavljenom prijedlogu Budžeta FBIH za 2024. godinu planiralo ova sredstva.
Radi se o najznačajnijem, najsveoguhvatnijem i najkomplesnijem naučno-istraživačkom leksikografskom poduhvatu u povijesti Bosne i Hercegovine, koji se radi jednom u stotinu godina u jednom narodu. Izrada višetomnog Rječnika bosanskog jezika radi se u institucionalnom okviru VKBI-a pod autorskom palicom ak.prof.dr. Dževada Jahića od 2001. godine, dakle već 23 godine. Do sada je objavljeno IX tomova, a u završnoj fazi je izrada X i XI toma čije će se promocije održati u 2024. godini. Po gruboj procjeni autora Rječnik bosanskog jezika imaće minimlano XVIII tomova.
Od počeka izrade Federacija Bosne i Hercegovine još uvijek nije instizucionalno prepoznala značaj i važnost ovog projekta i pored mnogobrojnih urgencija, dopisa, apela. Svijest funkcionera je u pogledu temeljnih elemenata identiteta bošnjačkog naroda očigledno je na niskom nivou. Jezik u svakom narodu jeste jedan od temeljnih elemenata nacionalnog identiteta koji kulturno-historijski određuje taj narod, njegovu posebnost, bogatstvo, unikatnost. UNESCO je upravo prepoznavajući značaj jezika kao bogatsva naroda u svijetu odredio 21. februar kao svjetski dan maternjeg jezika.
U Bosni i Hercegovini na Popisu 2013 godine 54% građana BIH, dakle ne samo Bošnjaci, izjasnili su se da im je matrenji jezik bosanski.
Gospodine Premijeru, ministri, zastupnici delegati u Parlamentu FBIH, identitet bošnjačkog naroda ne brani se javnim floskulama, ispraznom retorikom i glasnoćom već podrškom projektima koji prezentiraju i unapređuju elemente identiteta bošnjačkog naroda u oblastima jezika, književnosti, historije, kulture.
Nažalost, prinuđeni smo javno apelirati na podršku izradi višetomnom Rječniku, da se u okviru raspoređivanja milijardi KM planiraju i mizerna sredstva za ovaj izuzetno važan projekat za bošnjački narod.
Ovakve projekte u svim država svijeta iniciraju i pokreću državnici i nije zapamćeno da se javno apeluje na vlast i parlament za podršku ovakvim strateškim projektima. Nažalost u BIH nema minimalne samosvjesti o vlastitom identitetu a pogotovo o značaju ovakvih projekata za Bosnu i njen matični narod.
(Vijesti.ba)