Njihovo saopštenje prenosimo u cjelosti:
“Prošle godine smo bez rezerve osudili proslavu ‘Dana Republike Srpske’ 9. januara, u potpunoj suprotnosti s nekoliko odluka Ustavnog suda Bosne i Hercegovine, koji je proglasio samoproglašeni praznik i referendum iz 2016. godine neustavnim.
Pravo entiteta Republika Srpska na vlastiti praznik nije dovedeno u pitanje.
The celebration of the Republika Srpska Day on January 9 is unconstitutional and represents a step backwards on EU integration.
As the European Parliament’s Standing Rapporteur for Bosnia and Herzegovina , I call on the authorities to hold those responsible accountable. https://t.co/8yWE6XqVW5
— Paulo Rangel (@PauloRangel_pt) January 15, 2024
Problem je izbor datuma, koji krši odluke Ustavnog suda i nekoliko odredbi Ustava Bosne i Hercegovine koje zabranjuju diskriminaciju.
Ignorisanje ovih odluka predstavlja krivično djelo, podriva Dejtonski sporazum i predstavlja korak unazad za napredak Bosne i Hercegovine u ostvarivanju 14 ključnih prioriteta i njenom pridruživanju Evropskoj uniji.
Umjesto da dijele i provociraju, vlasti i politički akteri širom zemlje trebali bi se fokusirati na sprovođenje konkretnih reformi potrebnih za otvaranje pregovora o pridruživanju, nakon što je dodijeljen status kandidata za članstvo u EU.
Prije nekoliko dana ‘Dan Republike Srpske’ ponovno je proslavljen otvoreno ignorirajući odluke suda, stavove EU i nedvosmislene izjave visokog predstavnika Christiana Schmidta.
Ponovo izražavamo punu podršku visokom predstavniku i pozivamo nadležne vlasti i međunarodnu zajednicu da djeluju odlučno, u skladu s izjavom visokog predstavnika nakon prošlogodišnjeg ‘Dana Republike Srpske’ da ‘treba biti jasno da se 9. januar 2024. neće dogoditi na ovaj način i u ovom okviru’.
Nažalost, ono što smo vidjeli posljednjih dana bilo je ‘više istog’.
9. januar i dani prije obilježeni su ružnim incidentima širenja straha i zastrašivanja građana i povratnika u Vlasenici i Srebrenici, glasnom veličanju osuđenih ratnih zločinaca i korištenjem govora mržnje.
Još jednom, Srbiju je predstavljala visoka delegacija u kojoj su sudjelovali ministri, uključujući ministra odbrane i lidera SNS-a Miloša Vučevića. Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik stajao je uz odlazećeg predsjednika Skupštine Srbije i ruskog ambasadora u Bosni i Hercegovini.
Skupština je osudila prisustvo visokih zvaničnika Vlade Srbije prilikom neustavne ‘RS Day’ u svojoj rezoluciji od 12. jula 2023.
Također žalimo što su neki crnogorski zvaničnici, uključujući članove parlamenta, prisustvovali ovogodišnjim događajima RS Day.
Predstavnici zemalja kandidata koji tvrde da je integracija u EU i buduće članstvo u EU njihov najviši prioritet trebali bi djelovati sukladno tome.
U tom smislu, pozdravljamo principijelni stav crnogorskog predsjednika Jakova Milatovića, koji je odbio poziv i objasnio zašto.
S najvećom zabrinutošću konstatiramo da je najviše odlikovanje Republike Srpske ove godine dodijeljeno – i prihvaćeno – od strane mađarskog premijera Viktora Orbána.
Prihvaćanjem ove odlikovanja, mađarski premijer pridružuje se osobama poput Vladimira Putina, prošlogodišnjeg dobitnika istog odlikovanja, i svih ostalih koji pokazuju prezir prema ustavnom i pravnom poretku Bosne i Hercegovine.
Prošle godine smo zvonili za uzbunu, tvrdeći da su pređene neke crvene linije.
Od tada se situacija pogoršala i postaje sve neodrživija.
Sada je imperativ da međunarodna zajednica konačno pređe s snažno formuliranih izjava na efikasno, hrabro djelovanje.
U svojoj rezoluciji od 12. jula 2023., Parlament ‘ponavlja svoj poziv na ciljane sankcije protiv destabilizirajućih političkih aktera u BiH, uključujući one koji prijete i podrivaju njezin suverenitet, teritorijalni integritet i ustavni poredak, posebno Milorada Dodika, kao i druge visokorangirane zvaničnike RS-a i zvaničnike trećih zemalja koji pružaju političku i materijalnu podršku secesionističkim politikama’.”
(Vijesti.ba)