Sunak se suočio s najozbiljnijom prijetnjom svom čelništvu kada je ignorirao pobunu desetaka svojih poslanika tokom prvog parlamentarnog glasanja o nacrtu zakona prošlog mjeseca.
Vlada je to prvo glasanje dobila lakše nego što se očekivalo nakon što je tridesetak konzervativnih članova parlamenta odlučilo biti suzdržano umjesto da se suprotstavi prijedlogu zakona.
“Pobunjenici” su, međutim, upozorili da bi mogli da odbace zakon u kasnijim fazama parlamentarnog procesa osim ako se ne izmjeni kako bi bio strožiji.
O tome će se raspravljati 16. i 17. januara, saopćila je u utorak čelnica Donjeg doma Peni Mordaunt, kada poslanici dobiju prvu priliku da iznose amandmane.
Britanska vlada pokušava da smanji pritisak tražitelja azila kroz opasan prijelaz malim čamcima kojim se kreću od susjedne Francuske do južne obale Engleske.
Sunak je svoju premijersku poziciju stavio na “zaustavljanje brodova” i obećao je da će progurati plan deportacije migranata u Ruandu prije općih izbora koji se očekuju ove godine.
U novembru je Vrhovni sud Ujedinjenog Kraljevstva presudio da Sunakova politika deportacije migranata u Ruandu predstavlja kršenje britanskih i međunarodnih zakona i sporazuma o ljudskim pravima.
Kao odgovor, Sunak je dogovorio novi sporazum s istočnoafričkom zemljom i iznio je novi zakon osmišljen da nadjača sve pravne prepreke koje bi zaustavile deportacije, prenosi Reuters.
(Vijesti.ba / FENA)