Oni su detaljno su upoznali ambasadora Murphya o aktivnostima koje civilno društvo poduzima u kontekstu zahtjeva za bezuslovnu implementaciji svih presuda Evropskog suda za ljudska prava u ustavno-pravni sistem BiH, neophodne primjene odluke Ustavnog suda BiH po pitanju državne imovine, te jasno izražene želje građana BiH na njenom evropskom i NATO putu, a što podrazumijeva demokratizaciju bh. društva i nužnost vladavine prava.
Poseban akcenat stavljen je na zahtjev organizacija civilnog društva da se hitno izvrše izmjene Izbornog zakona BiH u smislu uvođenja modernih izbornih tehnologija i redefinisanja načina izbora, odgovornosti i uloge biračkih odbora u izbornom procesu.
Ambasador Murphy zahvalio je organizacijama na naporima koje čine, istakao značaj i ulogu građana u društvenim procesima te istakao stanovište Ambasade SAD o opredjeljenosti da budu partneri civilnom sektoru jer je to zdrava snaga bh. društva.
“Glas građana čuo je u cijeloj BiH i jasno mu je da očekivanja, zahtjevi i želje građana nisu ni slični onima koje čujemo od većine predstavnika političkih lidera”, navedeno je u saopćenju organizacija civilnog društva.
Ambasador Murphy je ponovio opredjeljenje i odlučnost Vlade SAD da u punom kapacitetu stoje uz teritorijalni integritet, suverenitet i cjelovitost međunarodno priznate države Bosne i Hercegovine, te da neće posmatrati niti dozvoliti ugrožavanje ovih temeljnih načela od strane bilo kojih subjekata.
(Vijesti.ba / FENA)