Sud u Moskvi osudio je u četvrtak dvojicu muškaraca na dugogodišnje zatvorske kazne zbog čitanja antiratne poezije u vezi sa ratom u Ukrajini.
Artjom Kamardin je osuđen na sedam godina zatvora, a Jegor Štovba na pet godina i šest mjeseci dok su se u sudnici mogli čuti povici “Sramota!” od njihovih pristalica, na izricanju kazne kojem je prisustvovao novinar AFP-a.
Ruske vlasti su uhapsile hiljade ljudi zbog jednostavnih protesta protiv agresije na Ukrajinu, a svaka kritika protiv vlasti je praktično zakonski zabranjena.
Kamardin (33) je rekao da je njegovo hapšenje bilo posebno nasilno, tvrdeći da su ga policajci silovali i natjerali da snimi video izvinjenja dok su prijetili njegovoj djevojci.
Uoči hapšenja izrecitovao je svoju pjesmu “Ubij me, milicijo!” na moskovskom trgu gdje su se disidenti okupljali još od sovjetskih vremena.
Kamardin je također uzvikivao uvredljive slogane protiv imperijalnog projekta “Nova Rusija” koji ima za cilj aneksiju juga Ukrajine.
Obojica su osuđeni za “izazivanje mržnje” i “pozivanje na aktivnosti koje ugrožavaju sigurnost države”.
Kamardin je na sudu rekao da nije znao da je svojim postupcima prekršio zakon i zatražio je milost.
– Nisam heroj, i odlazak u zatvor zbog svojih uvjerenja nikada nije bio u mojim planovima – rekao je on u izjavi objavljenoj na Telegram kanalu.
Kamardinova supruga Aleksandra Popova bila je među posmatračima u sudnici.
– To je prestroga kazna. Sedam godina za poeziju, za nenasilni zločin – rekla je ona, prije nego što su je priveli.
U intervjuu za AFP krajem 2022. godine ispričala je kako je njen tadašnji dečko hapšen, rekavši da su joj policajci prijetili “grupnim silovanjem”, udarali je i poprskali joj obraze i usta superljepkom.
U međuvremenu je Kamardin odveden u posebnu prostoriju, gdje je, kako je rekao svom advokatu, pretučen i silovan šipkom.
Jegor Štovba, 23, takođe je insistirao da nije prekršio zakon.
U svojoj poslednjoj izjavi na sudu, koju je objavila nezavisna stranica Mediazona, pitao je sudiju: “Šta sam to uradio protivzakonito? Čitao poeziju?”
Nikolaj Daineko, koji je uhapšen u isto vrijeme, osuđen je u maju prošle godine na četiri godine zatvora nakon sklapanja sporazuma o krivici, navodi OVD-info.
Ovo je posljednja u nizu teških kazni protiv građana Rusije koji protestuju zbog rata u Ukrajini, u suđenjima koje kritičari sistema nazivaju apsurdnim.
Sredinom novembra sutkinja Oksana Demjaševa osudila je umjetnicu Aleksandru Skočilenko na sedam godina zatvora zbog zamjene cijena ispod proizvoda u marketu sa sloganima koji kritiziraju agresiju Rusije na Ukrajinu.
Skočilenko je zamijenila nekoliko etiketa sa cijenama u filijali jednog od najvećih ruskih lanaca supermarketa u Sankt Peterburgu sa porukama o sukobu.
Suđenja običnim Rusima obično se odvijaju daleko od pažnje javnosti, za razliku od onih u kojima se sudi istaknutim kritičarima vlasti.
Većina istaknutih ruskih opozicionara pobjegla je iz zemlje ili se nalazi iza rešetaka, uključujući i Alekseja Navaljnog.
(Vijesti.ba / FENA)